Ön Ödemeli Kart Sistemi

 

Üretilen mobil veya plastik kartlar içerisinde

 • Para puan
 • Kupon 
 • Alışveriş ve harcamalarınızdan önce kart içerisine online sistemler veya bayiler aracılığıyla para yüklenebilir. Kartlar para cüzdanı gibi kullanılabilmektedir.
  • Yükleme için nakit para,
  • Kredi kartı da kullanılabilir.

Kart bilet üretimi

Plastik Kartlar ve kağıt kartlar tamamen bilgi güvenliği standartlarına uygun özel güvenliği alınmış yerde otomatik üretilmektedir. Plastik, kağıt ve mobil Kartlarda e-imza altyapısı kullanılmaktadır. Sertifika(public-private PKI altyapı) kullanan bu yöntem sayesinde kartların sahtesinin üretilmesi bugünkü teknoloji ile mümkün değildir. Kartlar ve kullan-at kağıt biletlerde de Anahtar üretmede HSM cihazı kullanılmaktadır. Tüm bilet üretme, kart üretme sertifikalı sisteme dayandırılmıştır. Sertifika root CA den alınan keylere dayalı zincir doğrulama yapıda kullanıldığı için keylerin klonlanması neredeyse imkansızdır. Aynı biçimde bilet ve kart geçerliliğini doğrulamda da HSM kullanıldığı için sahte biletle geçiş senaryoları mümkün değildir. Aşağıdaki şekilde on-line sertika üretilmesi ve bu üretilen sertifikanın uzak kullanıcılarda (External RA-Registration authority) güvenli olarak bilet/karta işlenmesi yapılabilmektedir. Zamana dayalı işlemlerde sorun yaşamamak için Zaman Damgası Sunucusu kullanılmaktadır. Bu sunucu sayesinde bütün gişe turnike ve sunucuların saatleri doğru ve paralel olmaktadır. Bu sayede zamana dayalı işlemlerde hata oluşması engellenmiştir.
Aktivasyon yapısı kullanılmaktadır. Plastik ve kağıt kartlar vatandaşın eline geçene kadar yolda çalınsa, kaybolsa bile aktive edilmediği için kötü amaçlı kullanım mümkün değildir.
Sistemde kullanılan kartların görünen yüzeylerinde kimlik bilgileri veya fotoğraf yoktur. Bu yöntem kart düzenleme sürelerini radikal olarak kısaltmakta, başvuru anında kart verilebilmektedir. Bu sayede bilgi güvenliği de sağlanmış olmaktadır. Kart ilk başvuruda ön onaylı olarak verilebilmekte daha sonra kontrol edilmektedir. Sahte beyan halinde kartlar uzaktan askıya alınabilmekte, iptal edilebilmektedir.
Kart değişimlerinde bakiye kaybı olmamaktadır. Kartlar gruplanarak havuz bakiye tutulabilmektedir. Bir aile bireyleri ortak bakiye kullanabildigi gibi, Büyük firmalar çalışan elemanları için ortak bakiyeli kartlar yönetilebilmektedir. Black-list ve white-list kullanılabilmektedir.
Kart/biletlerin istendiğinde TL dolumu istendiğinde 2, 5  vb. biniş sayılarına göre hazırlanması mümkündür. Bütün validatörler bütün kart tiplerini okuyabilmektedir. Müşteri hatası veya garanti kapsamında kart değişimi yapılabilmektedir. Plastik Kart ve kağıt kartların arka yüzeylerine reklam alarak gelir sağlamaktadır.
Ön dolumlu NFC destekli Temaslı+ temassız Plastik kartlar kullanılabilmektedir. Ön dolumlu Mi-fare kartlar kullanılabilmektedir Tek veya çoklu kullanımlık QR kodlu kağıt kullan-at biletler kullanılmaktadır. Mobil kart lar kullanılabilmektedir.

Kart tipleri

Plastik kartların siparişleri yapıldığı için lokaldeki kart operasyonu oldukça basitleştirilmiştir.
Uygulama da farklı amaçlarla farklı gruplara özel tarife uygulamayı sağlayan Tam ve indirimli kart tipleri vardır.
 
İndirimli kartları
 • Öğrenci
 • Emekli
 • Öğretmen
 • Basın
 • Posta teşkilatı
 • Muhtar
 • Şehit gazi yakını
 • Engelli ve refakatçısı
 • 65 yaş üstü
 • TUİK Anketör gibi kartlar veya istenen adlarla değişik kartlar tanımlamak mümkündür.
Bu kart tiplerinin tarifeleri de farklı olarak ayarlanabilmektedir.
 
Yetkili kartları
 • Dolum noktası yetkilisi
 • Kart/Bilet basma yetkilisi
 • Validator açma yetkilisi kartları vb.
Yukarıdaki kart türleri
İstendiginde plastik kart, İstendiginde kağıt kart veyaMobil kart olarak düzenlenebilmektedir. Yani kişinin tercihine göre, plastik Tam kartta olabilir, mobil Tam kartta olabilir, kağıt tam kartta olabilir.
Tedarik edilen kartlar üzerine baskı yapılmayacağı için her türlü işlemi tamamlanmış direk kullanılabilir haldedir.

Kullan- at türü biletler

Bu tip biletler ise kişinin herhengi bir başvuru ve bir kartı olmaksızın doğrudan kullanılacak noktaya varınca duraklarda bulunan kart düzenleme otomatlarından 2 veya 5 binişlik olarak alınabilen ve bedeli kredi kartı ile ödenebilen kartlardır. Üzerinde QR kod bulunmaktadır. Bu tip biletlerde aktarma aynen geçerlidir.
 

Karekod (2boyutlu-QR) güvenliği

Kare (QR) kodu sahibinin izni olmadan üretmek sahtesini yapmak mümkün değildir. Çünki, QR kod içine gömülü olarak şifrelenmiş ve özel kodlanmış, anahtar bilgisi bulunmaktadır. Üretilme aşamasında merkezde bir parçası, kartta diger parçası bulunduğu için sahibi istemediği sürece kopyasını merkezde dahi üretmek mümkün değildir.

Vize işlemleri

Kişiselleştirilen kartlar durumuna göre (öğrenci, posta teşkilatı vb.) belirli süreli verilebilmektedir.
Bu tür belirli süre ile örneğin 1 yıllık olarak verilen kartlar dönem sonunda SMS ile uyarılabilmekte, istenirse otomatik olarak askıya alınabilmektedir. Bu vize işlemi olarak adlandırılmaktadır. Vize için ücret belirlenebilmekte, tahsil edilebilmekte, fiş yada fatura verilebilmektedir.
Kartlar gruplanarak havuz bakiye tutulabilmektedir. Bir aile bireyleri ortak bakiye kullanabildigi gibi, Büyük firmalar çalışan elemanları için ortak bakiyeli kartlar yönetilebilmektedir.

PortakalKart için tıklayınız.